İçeriğe geç

DİJİTAL PAZARLAMA

Axom Company olarak Dijital Pazarlama alanında sizlere sunduğumuz hizmetlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz

Dijital Pazarlama Nedir? Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama, internet erişimi bulunan cihazlar üzerinden yapılan tanıtım ve reklam faaliyetleridir. Yaşadığımız dünya her geçen gün yüzünü dijitale daha çok dönmekte. Hâliyle pazarlama stratejileri de bu değişime ayak uydurarak evrim geçirmektedir. Markalar da kendi müşterilerine ve hedef kitlelerine ulaşmada dijital pazarlamayı yoğunlukla kullanmaktadırlar. YouTube’da bir videoyu açmadan karşımıza çıkan reklamlar, bir haber sitesinde gezinirken gördüğünüz bannerlar ve hatta internette yaptığınız herhangi bir arama dijital pazarlama alanlarına dahildir.

TÜİK’in yayınladığı sonuçlara göre Türkiye’deki internet erişimi olan hanelerin oranı yüzde 92’dir. İnsanların yüzde 44,3’ü de internet alışverişini tercih ediyor ve yüzde 70,8’i sosyal medya kullanıyor. Bu istatistikler bize dijital pazarlamanın neden önemli olduğunu açıklıyor çünkü internete erişimi olan insan sayısı, internette harcanan vakit de arttıkça insanlara internet üzerinden ürün ve hizmetlerinizi tanıtma fırsatları da artıyor. Peki ya dijital pazarlamanın farkları ve alanları tam olarak nedir? 

Dijital Pazarlamanın Geleneksel Pazarlamadan Farkı Nedir?

Dediğimiz gibi dijital pazarlama, internet erişimine sahip cihazlarda yaptığımız bir çeşit pazarlama türüdür. Geleneksel pazarlama ise bunun dışında kalan, eski tip diyebileceğimiz pazarlama türüdür. Televizyon, gazete ve dergi reklamları, posta, reklam panoları ve market afişleri geleneksel pazarlamanın araçları olarak görülebilir. Ancak bu iki pazarlama türünün tek farkı kullanılan araçlar değil elbette. Peki dijital pazarlamayı son yıllarda zirveye taşıyan farkları nedir?

Dijital pazarlamayı belki de en çok öne çıkaran özelliği geleneksel medya araçlarının aksine kendi pazarlama araçlarının oldukça maliyetsiz hatta ücretsiz olması. Geleneksel pazarlamanın temel araçlarından olan televizyona bir reklam vermek isterseniz eğer; o reklamı çekecek yönetmen, oyuncu, kameraman, yapımcı vs. derken bayağı bir çekim masrafınız olur. Üstelik reklam filmini çekseniz bile televizyon kanallarına bu filmi yayınlamak için vereceğiniz ücret reklamın kendisinden daha pahalı olabilir. 

Ancak dijital pazarlama mecralarında reklam vermek için vereceğiniz ücreti bütçenizin kendisi belirler. Google’ın arama ekranına veya Instagram’ın story bölümüne reklam vermek istediğinizde ayıracağınız reklam bütçesi isterseniz 500 isterseniz 5 milyon olsun, bütçeniz ne kadarsa o kadar. Üstelik bu mecralarda reklam yayınlamak için masraflı bir şekilde reklam filmi çekmek zorunda da değilsiniz. Basit görseller hatta Google arama reklamlarında sadece yazı ile de kendinizi tanıtabilirsiniz.

Geleneksel pazarlamanın en büyük dezavantajlarından biri olan performans ölçümünün yapılamaması, dijital pazarlamada kolayca çözülen bir sorundur. Örneğin, caddelerdeki reklam panolarına işletmenizin reklamını verdiniz. Kaç kişi bu reklamı gördü, görenlerin kaç tanesi reklamla ilgilendi ve kaç kişi bu reklamdan sonra sizin müşteriniz haline geldi? Bu soruların cevaplarını maalesef ki ölçemeyiz. 

İşin dijital kısmında ise internetin avantajları ortaya çıkıyor. Kitlelerin hareketlerini izleyip analiz edebilen dijital pazarlama kanalları sizin yayınladığınız reklamların ölçümlerini rahatlıkla yapabilir. Örneğin YouTube’da yayınladığınız bir video reklamını kaç kişi geçmiş, kaç kişi reklamdan sonra sizin işletmenizle temas kurmuş öğrenebilirsiniz. Websitenizin görüntülenme sayısı, satın alma oranı veya Facebook hesabınızın eriştiği insan sayısı da bunlara dahildir. Tüm bu verileri analiz ettikten sonra potansiyel müşteri profilinizi daha iyi anlar, markanızı doğru kişilere doğru yollarla tanıtırsınız.

Geleneksel pazarlama araçlarıyla yapacağınız tanıtımlar belirli zaman dilimlerinde insanlara ulaşır, potansiyel müşterilerinizin reklamınızı göreceği saati, günü ve yeri belirlemek oldukça zordur. Bu yüzdendir ki reklamlarınızdan verim almak, insanların kafasında yer edinmek uzun bir süre emek gerektirir. Dijital pazarlama kanallarından yapacağınız tanıtımların hangi gün kaçta ve hangi bölgedeki insanlara gösterileceğini kolaylıkla seçebilirsiniz. Hatta ulaşmak istediğiniz insanların kullandıkları cihaz, konuştukları dil gibi çeşitli özelliklerini de belirleyebilir. Bu sayede hedef kitlenizi olabildiğince markanıza uygun hale getirir, gereksiz masraftan kaçınırsınız.

Arama motoru optimizasyonu diye çevirdiğimiz Search Engine Optimization, kısaca arama motorlarında yapılan aramaların sonuçlarında websitenizin üst sıralarda yer almasını sağlayan yöntemler bütünüdür. Reklam yayınlamaktan ziyade websitenize organik ve ücretsiz bir şekilde trafik çektiğinden oldukça önemli bir dijital pazarlama alanıdır. Kullandığınız domainden url yapınıza, siteiçi görsellerinize ve site dışına yaptığınız linklemeler gibi çeşitli konuları barındırır. Daha ayrıntılı bilgi için SEO hizmet sayfamıza bakın.

Arama motoru reklamcılığı ise ücretli olarak arama motorlarında yayınladığımız reklamlardır. SEO’nun aksine siteye organik trafik çekmez ancak daha geniş kitlelere ulaşmak isteyen işletmeler için oldukça etkili bir araçtır. Dijital pazarlamanın farklarında söylediğimiz gibi reklam bütçesini siz belirlersiniz ama hedef kitleniz, reklamınızın türü gibi nitelikler reklamın masrafını arttırabilir. Daha ayrıntılı bilgi için Google Ads hizmet sayfamıza bakın.

İnsanların büyük çoğunluğu her gün saatlerce sosyal medya platformlarında zaman geçiriyor. Bu platformlarda yapılan her türlü pazarlama da dijital pazarlamanın bir parçasıdır. Facebook, Instagram ve Twitter başta olmak üzere markalar bu tür mecralarda kendi potansiyel müşterileri ile iletişim halinde kalır, kimi zaman reklam yayınlarlar. LinkedIn gibi daha kurumsal mecralarda ise diğer işletmeler ve iş insanları ile bağlantılar kurarlar.

Sosyal medya pazarlaması ile yapacağımız reklamlarda hedef kitlemizi yaş, demografi, ilgi alanları gibi segmentlere ayırarak olabildiğince verimli sonuçlar alabiliriz. Üstelik sosyal medya kanallarından ulaşacağımız insanların websitemize yönlenmesi SEO için de önemli bir kriterdir.

Kampanyalarımızdan Haberdar Olmak İster Misiniz ?

Kampanya ve özel tekliflerimizden haberdar olmak için aşağıda bulunan butondan bilgilerinizi doldurmanız yeterlidir.

Bize Ulaşın