İçeriğe geç

PERFORMANS REKLAMCILIĞI

Axom Company olarak Google Ads alanında sizlere sunduğumuz hizmetlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz

Peki siz bir işletme sahibi olarak neden Google Ads kullanmalısınız? Ayrıca Google Ads reklam verme işlemi nasıl gerçekleşir? Gelin beraber bakalım.

Google Ads Ne İşe Yarar? Neden Kullanmalıyım?

Eğer ürün satan bir işletme iseniz internetteki amacınız satış yapmaktır. Hizmet sektöründe iseniz amacınız müşterinin sizinle iletişime geçmesini sağlamaktır. Google Ads, sizin bu hedeflerinize yönelik stratejiler yaratıp uygun kullanıcılara reklamlarınızı yayınlar. Satış odaklı iseniz sizin için dönüşüm getirecek reklam stratejileri izleyecektir. Ya da markanızın bilinirliğini arttırmak istiyorsanız olabildiğince çok kişiye reklam gösterip insanların zihnine markanızı kazıyacaktır.

Üstelik bunları çeşitli mecralarda yaparak sizin hedef kitlenize en uygun planlamayı yapar. Bir haber sitesinde de reklam yayınlayabilirsiniz, Youtube’da veya arama sonuçlarında da yayınlayabilirsiniz. 

Google Ads

Google Ads kullanmanız için bir diğer sebep de ucuz olması. Dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamadan ayıran en büyük farklılıklardan biri ucuz oluşudur. Google Ads de buna dahildir. Bir televizyon kanalında reklam yayınlarsanız sizinle ilgilenmeyecek televizyon izleyicileri için de reklam ücreti ödersiniz. Ancak Google Ads’de ödeyeceğiniz ücret sizin reklamlarınıza gelecek ilgiyle doğru orantılıdır. Tıklama başına ücret politikası uygulayarak reklamınıza tıklamayan insanlar için ücret ödemekten kurtulursunuz. Böylece reklama harcayacağınız para hem az olur, hem de boşuna harcanmamış olur. 

Ancak parmak basılması gereken önemli bir nokta var. Her ne kadar Google Ads sizin reklamlarınızı optimize etmek için uğraşıyorsa da, yeterince iyi tasarlanmamış bir reklam tamamen para kaybı olabilir. Sitenize tıklayan bir kullanıcı siteniz yavaş açıldığı için satın alım yapmaktan vazgeçebilir. Burada ise dijital pazarlamayı bir bütün olarak düşünmemiz gerektiği görülüyor. Özellikle Google Ads, SEO ve Web Tasarım ile doğrudan alakalıdır ve bunlarla uyumlu olarak çalışmak zorundadır.

Google’a Reklam Nasıl Verilir?

Google Ads Hesabı Açın

Google Ads üzerinden reklam verme işlemi gerçekleştirmek için öncelikle bir google hesabınız olmalı. Bu hesaba bağlı bir Google Ads hesabı kurduktan sonra artık reklamlarımızı nasıl yayınlayacağımızı düşünebiliriz.

Çevrenizi analiz edin.

Öncelikle içinde bulunduğumuz sektörü iyi analiz etmemiz gerekir. Kimlerle rekabet edeceğimizi öğrenip potansiyel müşterilerimizin ilgisini çekecek tanıtımlar hazırlamalıyız. Tabii önce potansiyel müşterilerimizi yani hedef kitlemizi de iyi belirlemeliyiz. Demografik yapılarından hobilerine kadar birçok segmentte sınıflandırma yapabilen Google Ads üzerinden kendimize bir hedef kitle seçmeliyiz.

İyi bir metin hazırlayın.

Hizmet verebildiğiniz coğrafi bölgeleri ve bütçenizi de belirledikten sonra yapmanız gereken şey, iyi bir reklam metni hazırlamaktır. Eğer Youtube’da reklam yayınlayacaksanız iyi bir reklam videosu olmalı. Görüntülü reklam yayınlayacaksanız ise iyi bir reklam görseline ihtiyacınız vardır. Tüm bu şartları sağlayan her reklam mutlaka cebinize artı olarak yansıyacaktır.

Sık Sorulan Sorular

  • Hayır, Google Adwords Google Ads’in eski adıdır.
  • Google Ads reklamları için harcayacağınız para tamamen sizin bütçenize bağlıdır. İster bin ister yüz bin lira bütçe ayırın, Google Ads bütçenize göre reklam gösterecektir. 
  • Tıklama Başına Maliyet. Yayınladığınız reklamlara gelecek bir tıklama başına ödeyeceğiniz ücrettir. 
  • Arama ağı reklamları, görüntülü ağ reklamları, gmail reklamları, alışveriş reklamları, Google iş ortaklıkları reklamları ve YouTube reklamları
  • Google Ads sizin bütçenizden daha fazla harcama yapamaz. Bir gün beklenenden fazla harcama yapmışsa sonraki gün daha az harcayarak telafi eder. Ancak kampanya sonunda harcanan miktar bütçeniz kadardır.
  •  
  • Evet. Kampanya devam ederken bütçenizin ağırlığını farklı yönlere verebilir veya hedef kitlenizi değiştirebilirsiniz. 

Kampanyalarımızdan Haberdar Olmak İster Misiniz ?

Kampanya ve özel tekliflerimizden haberdar olmak için aşağıda bulunan butondan bilgilerinizi doldurmanız yeterlidir.

Bize Ulaşın