İçeriğe geç

SİTE BAKIM

Axom Company olarak SİTE BAKIMI alanında sizlere sunduğumuz hizmetlere bu sayfadan ulaşabilirsiniz

Web sitesi analizi nedir?

  Bir web sitesine sahip olmak günümüzde tüm markaların kesinlikle yapmak zorunda olduğu şeylerden biridir. Potansiyel müşterilere ulaşmak, kurumsal bir kimlik yaratmak iyi tasarlanmış bir web sitesiyle mümkün olabilir. Ancak nasıl ki arabanızı veya bilgisayarınızı verimli kullanabilmek için bakımlarını yapar, kullanırken hor davranmamaya özen gösterirsiniz; aynı şekilde web sitenizin de düzenli aralıklarla analiz edilmesine ve bakıma ihtiyacı vardır. 

  İnternette birçok araç web sitenizi tarayıp analiz eder ve sizlere web sitenizin eksiklerini içeren raporlar sunar, hatta bazen çözüm de üretirler. Ancak bu araçların birçoğu eksik bilgi verir, yaşadığınız sorunu rasyonel bir şekilde çözemez. Hatta kimi zaman zararları dokunduğu da olur. Bu sebepledir ki sitenizin web tasarım ve dijital pazarlamadan anlayan uzmanlar tarafından analiz edilmesini tavsiye ederiz.

Peki web siteniz nasıl analiz edilir?

Öncelikle oluşabilecek herhangi bir soruna karşı siteniz yedeklenir. Ardından öncelikle sizlerin şikayetleriniz dikkate alınır ve şikayet ettiğiniz fonksiyonlarda hata tespiti yapılır. Sonrasında web sitenizin temel işlevleri kontrol edilir. Son olarak da sıkı bir tarama yapılarak  web sitenizin küçük büyük tüm eksiklikleri belirlenir. Tüm bunlardan sonra oluşturduğumuz hata tespit listesini sizlere rapor olarak sunarız ile sitenizin analiz edilme safhası biter. Bu listeden hareketle sizlere bir fiyat teklifi çıkartırız. Bundan sonra sırada sitenizin bakımı vardır. 

Web sitesi analizi tek boyutlu bir işlem değildir. Kendi içerisinde farklı konularda ayrı ayrı analizler gerektirir. Web sitesi analizi yaparken yaptığımız başlıca analizler şunlardır:

Web Sitesi Arama Motorlarınca Görülüyor Mu?​

“Web sitem Google aramalarında neden çıkmıyor?” tarzında sorularla sık sık karşılaşırız. Basit görünen ama oldukça hayati olan bir durumdur bu. Çünkü ne kadar kaliteli, estetik ve işlevsel bir siteniz olursa olsun eğer insanlar web sitenizi göremiyorsa tüm bunlar anlamsızdır. Bu sebepledir ki analiz yaparken ilk kontrol ettiğimiz durumlardan biri web sitenizin Google aramalarına açık olup olmadığıdır.

Site Hızı Analizi​

Kullanıcı deneyimini en çok etkileyen unsurların en önemlilerinden biri şüphesiz web sitenizin hızıdır. Yavaş bir web sitesi kullanıcıların sitenizde az zaman geçirmesine hatta sitenize girdikten hemen sonra çıkmasına sebebiyet verebilir. Yanlış yerleştirilmiş CSS ve Java kodları, yapılmamış görsel optimizasyon veya kullandığınız web site teması sitenizin yavaşlamasına sebep olabilir.

SEO Analizi​

Arama motoru optimizasyonu, web sitenizin google aramalarında üst sıralarda gözükmesini sağlayan yöntemler bütünüdür. İyi bir SEO çalışması sayesinde siteniz masrafsız bir şekilde daha fazla kullanıcı çeker. Dediğimiz gibi kullanıcıların uğramadığı bir web sitesi istediğiniz hızlı ve estetik olsun, değersizdir. Bu sebepledir ki sitenizi SEO açısından da analiz ediyoruz ve eğer varsa eksikliklerini gidermek için SEO hizmeti veriyoruz. SEO hakkında daha fazla bilgi için SEO sayfamıza bakabilirsiniz.

Site Haritası & Linklemeler​

Çok sık şikayetini aldığımız bir diğer durum ise bir web sitesindeki linklerin doğru çalışmayışı. Çoğunlukla butonların üzerlerine tıklandığında herhangi bir işlemin olmamasından dem vurulur. Ancak sadece bununla sınırlı kalmaz; kimi zaman bir sayfaya giden herhangi bir link bulunmaz, kimi zaman da giden link kırıktır yani hedef sayfaya çıkmaz. Bunun gibi linkleme hatalarınızın tespitini de web sitesi analizimize dâhil ediyoruz.

Web site bakımı nasıl yapılır?

Halihazırda bulunan web sitenizi ayrıntılı bir şekilde analiz ettikten sonra öncelikle yapacağımız iş web sitenizi yedeklemek olacaktır. Bu sayede bakım esnasında oluşabilecek herhangi bir zorluğa karşı her hâlükarda işimizi garanti altına almış oluruz. Bu konuda içiniz rahat olabilir çünkü bir başarısızlık sonucunda web siteniz eski haline rahatlıkla döner ve herhangi bir ücret talep edilmez, alınmış ücret varsa da paranız iade edilir. 

Yedekleme işleminden sonra kendimize şu soruyu sorarız. Yeni bir web site tasarımına ihtiyacımız var mı? Eğer ki web siteniz temel işlevlerini yerine getiremiyorsa veya tasarımsal olarak çok eksikse  ( çok uzun zaman önce yapıldığı için demode olmuşsa veya işlevle uyumsuzlukları varsa) web sitenizi bakımla onarmak yerine tamamen yeni bir web sitesi tasarlamak, çok daha az maliyetli ve verimli olabilir. Bu sayede host ve domain gibi masraflardan kurtularak yeni, hızlı ve modern bir web sitesine sahip olabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgi için web tasarım sayfamıza bakın.

Diğer durumda, yani sitenizin sadece bakıma ihtiyacı varsa, yapacağımız iş, çıkardığımız hata tespit listesinden hareketle hatalarınızı teker teker çözmek olacaktır. 

Web Site Bakımı Riskli Midir?

Bakım esnasında web siteme bir şey olur mu acaba diye düşünebilirsiniz. Ancak merak etmenize gerek yok çünkü site bakımı yaparken web siteniz temel işlevlerinden yoksun bir şekilde bulunmaz. İnsanlar yine web sitenizi ziyaret eder, alışveriş yapması gerekiyorsa alışveriş yapar ya da blog okumak istiyorsa blog okur. Web sitenize yapılacak olan bakım sitenin geliştirilmesi gereken fonksiyonlarının dinamikleştirilmesi ve içerik güncellemesi gibi işlemlerdir. Kısacası site bakımı esnasında siteniz temel işlevlerini yerine getirmeye devam eder.

Ne Sıklıkla Web Sitesi Bakımı Yaptırmalıyım?

Web sitesi bakımı tek seferde halledilecek bir iş değildir. Bir süreçtir. Web sitenizin düzenli olarak incelenmesi, takip edilmesi ve içeriğinin güncellenmesi gerekir. Böylece web siteniz dinamikleştikçe hem kullanıcı deneyimi iyileşir hem de daha çok ziyaretçi web sitenize uğrar. 

404 hatası

Kampanyalarımızdan Haberdar Olmak İster Misiniz ?

Kampanya ve özel tekliflerimizden haberdar olmak için aşağıda bulunan butondan bilgilerinizi doldurmanız yeterlidir.

Bize Ulaşın